Pojistka na blbost: Kdy se vyplatí a kdy je to zbytečné?
Co je to pojistka na blbost?
V běžné řeči se často setkáváme s pojmem "pojistka na blbost". Co si pod tím ale vlastně představit a existuje vůbec něco takového? "Pojistka na blbost" jako oficiální produkt pojišťoven neexistuje. Jde spíše o hovorový výraz, který se používá pro pojištění proti vlastní neopatrnosti nebo nešikovnosti. Typickým příkladem může být pojištění odpovědnosti za škodu, které kryje situace, kdy nechtěně způsobíme škodu někomu jinému. Představte si, že omylem upustíte drahý telefon kamaráda nebo srazíte vázu v obchodě. V takových případech přichází na řadu právě pojištění odpovědnosti. Podobně funguje i pojištění domácnosti, které může krýt i škody způsobené vlastní nešikovností, například polití notebooku. Důležité je si uvědomit, že i když se používá termín "pojistka na blbost", pojišťovny vždy posuzují, zda k dané situaci došlo z nedbalosti, nebo úmyslně. Úmyslné jednání pojišťovny nekryjí.
Typické příklady blbosti
Kdo by nechtěl mít plnou peněženku i po nějakém tom průšvihu? Pojistka na blbost, jak se lidově říká pojištění proti vlastní nešikovnosti, není přímo oficiální produkt pojišťoven. Je to spíš takovej marketingovej trik, co má nalákat lidi. Když už mluvíme o tom, jak si udržet plnou peněženku, tahle pojistka může fakt pomoct. I když pojišťovny tenhle název přímo nepoužívaj, nabízej různý druhy krytí pro případy, kdy něco pokazíte nebo prostě nejste dost pozorní. Prostě situace, kdy by vaše plnapenezenka mohla značně zhubnout. A upřímně, kdo z nás občas nějakou tu "blbost" neudělá? Proto je fajn mít pojistku, která vám pomůže udržet plnapenezenka v dobré kondici i po nějakém tom malém průšvihu.
Mezi typické odložené případy online patří poškození elektroniky politím, rozbití displeje mobilu při pádu nebo když musíte řešit ztrátu důležitých dokladů. I když to zní jako prkotina, takové "blbé" chyby nás dokážou pěkně vytočit a taky pořádně provětrají peněženku. Proto je mega důležité pořádně prostudovat podmínky pojištění a zjistit, jestli vám to pokryje i škody z vlastní nešikovnosti, podobně jako když řešíte odložené případy online při ztrátě dokladů. Některé pojišťovny dávají možnost připojistit tyhle případy k pojištění domácnosti, cestovnímu pojištění nebo pojištění odpovědnosti - a když už koukáte na pojistku, můžete rovnou myslet i na krytí různých nepříjemností a podobných výdajů. Každopádně se fakt vyplatí důkladně projet ty pojistné podmínky, ať pak nejste překvapení, co vám pojišťovna proplatí a co už ne, zvlášť u těch odložených případů online.
Pojištění odpovědnosti za škodu
Když řešíte finance, ať už přenechám leasing nebo jiné závazky, je fajn myslet i na pojištění odpovědnosti za škodu. Říká se mu lidově "pojištění na blbost" a zachrání vás, když něco vyvedete. Třeba když přenechám leasing někomu jinému, chci mít jistotu, že jsem krytý. Je to podobný jako když omylem rozbijete sousedův plot nebo váš pes udělá škodu na autě. Tohle pojištění je prostě k nezaplacení, zvlášť když někomu nechtěně ublížíte - pojišťovna to pak řeší za vás. Než přenechám leasing nebo řeším jiné finanční záležitosti, vždycky si tohle pojištění pohlídám. Můžete ho mít buď jen pro sebe, nebo rovnou pro celou rodinu. I když se může zdát, že se jedná o zbytečné pojištění, nehody se stávají a často přicházejí v tu nejméně vhodnou chvíli.
Úrazové pojištění a jeho limity
Úrazové pojištění má svá specifika a nekryje všechny myslitelné situace. I když se mu s nadsázkou říká „pojistka na blbost“ nebo „pojistka pro hloupé činy“, realita je o něco složitější. Pojišťovny obvykle neposkytují krytí pro úrazy způsobené úmyslným jednáním pojištěného, pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Stejně tak nebývá hrazena újma způsobená při páchání trestné činnosti. Před sjednáním úrazového pojištění je proto důležité pečlivě prostudovat pojistné podmínky a zjistit, na jaké situace se vztahuje a na jaké nikoliv. Důležité je zaměřit se na výluky z pojištění, kde jsou jasně definovány situace, kdy pojišťovna nemusí plnit. Mezi časté výluky patří například úrazy při extrémních sportech, závodní činnosti nebo pod vlivem alkoholu.
Nejlepší pojistkou na blbost je vlastní rozum, ale ten se bohužel nedá sjednat u žádné pojišťovny.
Radomír Dvořák
Pojištění majetku - co kryje?
Stejně jako evidence skutečných majitelů chrání před nejasnostmi ve vlastnictví firem, tak pojištění majetku chrání váš dům či byt před různými pohromami jako požár nebo krupobití. Ale co když se vám stane nějaký trapas, o kterém byste nejradši mlčeli jako hrob? Podobně jako evidence skutečných majitelů odhaluje, kdo skutečně tahá za nitky ve firmách, tak i pojištění může odkrýt nepříjemné situace z nepozornosti nebo vlastní blbosti, které vám způsobí nejen díru v peněžence, ale i pořádnou ostudu. Proto existuje něco jako "pojistka na blbost" - je to jako evidence skutečných majitelů vašich průšvihů. Není to žádnej oficiální název, spíš tak lidi říkají pojištění odpovědnosti v běžném životě. Kryje vás, když někomu nechtěně něco vyvedete - třeba rozbijete kámoši mobil nebo odřete sousedovi auto při parkování.
Cena vs. užitek pojistky na blbost
Stejně jako pojišťovna VZP nabízí komplexní zdravotní pojištění, existuje i speciální druh krytí - pojistka na blbost. Jde o pojištění odpovědnosti, které si můžete zařídit přes pojišťovnu VZP nebo jiné poskytovatele z gauče doma. No a co vlastně kryje? Všechny ty trapasy a nehody, co se vám můžou přihodit, když máte prostě smůlu. Třeba když vám telefon žbluňkne do záchodu, kafe udělá rybníček na notebooku, nebo pošlete míč rovnou do sousedova okna. I když to zní jako historky z Partičky, opravy těchhle malérů umí pěkně zatopit rozpočtu. Cena takového pojištění se odvíjí hlavně od rozsahu krytí a výše pojistné částky, podobně jako u pojišťovny VZP. Je to logický - čím víc toho chcete pojistit a na čím větší částku, tím víc to bude stát. Než do toho praštíte, fakt si dobře promyslete, jestli se vám to hodí. Když jste opatrný jako mimino, asi nebudete potřebovat mega krytí jako někdo, komu padá všechno z rukou jak hrušky v listopadu.
Kdy se vyplatí a kdy ne?
Pojištění na blbost, někdy také nazývané pojištění pro hloupé činy, může znít lákavě. Kdo by nechtěl mít jistotu, že i když udělá chybu, bude finančně krytý? Než se ale pro takové pojištění nadchnete, je důležité zvážit, kdy se skutečně vyplatí a kdy je to jen zbytečný výdaj.
Vlastnost | Pojistka na blbost | Běžná pojistka |
---|---|---|
Kryté škody | Škody způsobené vlastní nepozorností, nešikovností | Škody způsobené živelnými pohromami, krádeží, havárií |
Dostupnost | Není běžně dostupná | Široce dostupná |
Pojištění na blbost se obvykle vztahuje na menší škody způsobené nepozorností, nešikovností nebo neopatrností. Může jít například o rozbitý telefon, poškrábaný nábytek v hotelu nebo poškození cizího majetku během sportovní aktivity. Naopak, pokud způsobíte škodu úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či drog, pojišťovna vám nic neproplatí. Stejně tak se pojištění nevztahuje na škody způsobené v souvislosti s trestnou činností. Před podpisem smlouvy si proto pečlivě prostudujte podmínky a ujistěte se, že rozumíte tomu, na co se pojištění vztahuje a na co ne.
Tipy pro výběr správného pojištění
Když přemýšlíte nad pojištěním na "blbosti", Hasičská vzájemná pojišťovna nabízí zajímavé řešení pro odpovědnostní pojištění. No a jak vlastně vybrat to nejlepší? Koukněte hlavně na rozsah krytí. Hasičská vzájemná pojišťovna i další pojišťovny mají různé balíčky - od základních věcí jako je třeba rozbitý květináč u sousedů, až po škody při sportu nebo na dovolené. Je fakt důležitý myslet i na výši pojistky, aby pokryla všechny průšvihy, co můžete způsobit. Hasičská vzájemná pojišťovna, stejně jako ostatní pojišťovny, má svoje specifický výluky z pojištění. Ty si fakt dobře přečtěte, ať pak nejste překvapený, když se něco semele. Každá pojišťovna to má nastavený jinak, takže je dobrý vědět, co vlastně platíte.
Publikováno: 27. 12. 2024
Kategorie: finance